Yusuf Koçak – 5 Nisan 2015

Anadolu Platformu “Evde Karakter Eğitimi Komisyonu” tarafından organize edilen “Çocuğun Ahlak Eğitimi” başlıklı hizmet içi eğitim seminerleri  4-5 Nisan 2015 tarihleri arasında Kadir Has Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

5 Nisan 2015 Saat  09:30’da Eğitimci-Medya Koçu Yusuf KOÇAK, Çocuğun Ahlak Eğitiminde “Sosyal Medya ve İletişim Araçları Faktörü” konulu bir seminer verdi.  Seminerde çok tartışılan “güvenli internet”, “internette sansür” gibi konulara atıfla çocukları korumaya yönelik ilginç teklifler getirildi.

Araç ve yaya trafiği ile İletişim Trafiği arasında bir benzerlik bulunduğunu ifade eden Yusuf Koçak, trafikte meydana gelen kazalar gibi, iletişimde de kazalar meydana geldiğini vurguladı. Trafiğe çıkan araçların bakımlarının yapılması halinde, sürücülerin reşit olması ve trafik işaret ve işaretçilerine dikkat ederek, hız limitlerine uyulması durumunda kazaların en aza indirilebileceğine dikkat çektiği konuşmasında, iletişim araçlarını kullanabilmek için bir yaş sınırlaması getirilmesi gerektiğini söyledi. Trafiğe açık alanlarda fiziken, ruhen, psikolojik ve sosyolojik yeterliliğe sahip kişiler için ehliyet şartı arandığını hatırlatan Yusuf Koçak, İletişim araçlarını kullananlar için de benzer ehliyetlerin ve araçlar için de ruhsatların söz konusu olması gerektiğini savundu.

Trafikte alınan emniyet tedbirlerinin (emniyet kemeri, çocuk koltuğu vb. ) iletişim de de bulunması gerektiğini söyleyen Koçak, çocuklar için iletişim eğitimlerinin verilmesinin de önemli olduğunu vurguladı. İletişim araçlarını denetleyecek “sosyal medya polislerinin” de görevlendirilmesini öneren Yusuf Koçak, bu görevi şimdilik anne-babaların çocuklarıyla sosyal medyada arkadaş olmak suretiyle yerine getirmelerini istedi.

Son olarak, gelecekte, sosyal medya veya internete giriş için sadece parmak izlerinin kullanılacağını öngördüğünü ifade eden Koçak, bu sayede “iletişim araçlarını” ve “sosyal medya”yı kullananların yaşlarına göre ve sahip oldukları ehliyetlere göre trafiğe katılacağını ve bunun da kazaları en aza indireceğini sözlerine ekledi.

Araştırmacı Ekrem Karaoğlan’ın gözlem ve araştırmalarına atıf yapılan seminerde “Zihin haritası” yöntemi kullanıldı. Koçak’ın Sunumu, katılımcılar tarafından büyük bir ilgiyle izledi….